Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
demircikursat

Violation of PRIMARY KEY constraint

Question

Merhaba, 

Şöyle bir problemim var;

Bir junction table'a veri girişi yaparken eğer tablodaki ilgili id'ler bir kere verilmişse bir daha aynı id'ler üzerine başka bir veri ekleyemiyorum. Yani şöyle;

Bir vardiya tablomuz var, bu bir junction tablo, tablo içerisine çalışanID ve vardiya tipi ID(Gündüz,Gece vs.) alıyor. Bir de tarihimiz var. Eğer daha önce bir çalışan (ID:1) bir Vardiya Tipine(ID:1) her hangi bir günde atanmışsa, başka bir tarihe aynı id'leri((1,1)) atayamıyorum ve ekteki hatayı alıyorum. Yani örneğin Mehmet isimli çalışanı yalnızca 1 kere gündüz vardiyasına atayabiliyorum. Sizce buradaki problem nedir? NOT: tabloya ait ID sütunu Map'te Ignore edildi.1300389693_violationofprimarykey.jpg.3aeb79277f6ad56b9fc86577d2bb4d0b.jpg

2 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Kürşat merhaba. Junction Table'a zaten eklemiş olduğun bir verinin composite key değerlerinin aynısı bir daha eklenmeye çalıştığı için Violation of Primary Key hatası alıyorsun. Bu durumda tam o sırada bir breakpoint atarak ekleyecegin composite key'lerin degerine ayrı ayrı bakar mısın. Eger bunlar daha önceki Composite Key'ler ile tutuyorsa bundan emin olursun. Durum böyleyse kurduğun normalizasyon hakkında bir konuşup onu düzenlememiz gerekecek. Veya bu senaryoya has olarak ilgili CompositeKey'den (cünkü kombinasyon özellikle isteniyor burada) key durumunu kaldırıp ayrı bir primary key acılabilir...

• 1

Dediğinizi yaptım, junction table'daki composite keyleri kaldırıp, table'ın kendi id'sini tekrar aktif ettim. Sorunsuz çalışıyor. Çok teşekkür ederim.